Víceúčelová hala vedle kolínského akvaparku bude stát celkem 139 mil. Kč bez DPH, ačkoliv její stavba přijde na 85 mil. Kč bez DPH. Proč dochází k navýšení? Správa městských sportovišť Kolín (SMSK) ani město nemají peníze a ani nebylo možné získat státní či evropskou dotaci na stavbu haly, proto si půjčí finanční prostředky u České spořitelny prostřednictvím společnosti Immorent. Právě to navýší cenu haly - neboť jde o leasing - o několik desítek milionů navíc. "Zvažovali jsme i klasický nebo revolvingový úvěr, ale nejvýhodnější je leasing," vysvětluje předseda představenstva SMSK Jakub Plašil (ODS).

SMSK má uhradit celou částku ve 180 splátkách po 777 tisících včetně povinného pojištění. Leasing bude tedy splácen po dobu 15 let. Z vlastních zdrojů SMSK uhradí minimálně 15 % jako akontaci. Podle Jakuba Plašila jsou už uhrazeny pořízení projektové dokumentace, zjištění vlivu stavby na životní prostředí EIA, přeložka telefonu a třeba i navýšení příkonu elektrické energie. Nad celkovou sumu bude nutné ve finále zakoupit vybavení haly: nábytek, květiny a vůbec vše, co není pevnou součástí stavby.

Kolínští zastupitelé minulé pondělí dále odhlasovali ručitelský závazek města coby majoritního akcionáře za výše uvedenou finanční službu SMSK jako investora pro případ, pokud by ta nebyla schopna půjčku splácet. A pokud by ani město nebylo pak schopno dluh krýt, což se ale nepřepokládá, vzhledem k dobrým vztahům by zbylý úvěr umořila Česká spořitelna. Ta by se posléze dohodla s městem na vyrovnání. Další informace přinese dnešní nové vydání týdeníku Kolínský Pres. meč

Tak má vypadat víceúčelová hala. Repro - SMSK