Ve čtvrtek 9. listopadu zemřel oblíbený kolínský fotograf a držitel Ceny města Kolína Josef Čáslava. Majiteli fotografického obchodu a ateliéru Foto Zlatá bylo 77 let.

Sběratel starých fotografických přístrojů a historických snímků Kolína, spoluzakladatel Otevřených ulic a velký kolínský patriot patřil k nemnoha lidem v Kolíně, s nímž se ve městě setkal snad opravdu každý. Pracoval pro mnohé kolínské firmy, fotografoval svatby a taneční kurzy, zachránil archivy svých předchůdců Funkeho či Krátkého, od roku 1974 fotil všechny festivaly Kmochův Kolín a vychovával mladé fotografy v místní odborné škole.

"Pan Čáslava byl fotograf, kterého znal každý Kolíňák. Jako fotografa ze Zlaté uličky, jako fotografa z tanečních, svatebního fotografa, fotografa, který nechyběl na žádné veřejné společenské akci. Po Kolíně vždy chodil s foťákem přes rameno. Fotíval na Canon, ale rád se věnoval i focení se starými přístroji, jichž měl pěknou sbírku. V posledních letech jsme ho nejčastěji viděli chodívat s ´Fujinkou´, byl vždy moderní fotograf a rád si pořizoval nové objektivy a zkoušel a zkoušel fotit Kolín svýma očima.
Než před časem onemocněl, své snímky sdílel na facebooku, v kolínských skupinách a jeho fotky byly vždy potěchou oku i srdci. Fantasticky nafotil obnovené Bartolomějské návrší, rád fotil v chrámu sv. Bartoloměje. Nafotil třeba i interiér synagogy, velkoplošná fotografie zdobí stěnu infocentra Na hradbách.
Za svou výjimečnou práci v oblasti fotografie obdržel v roce 2020 Cenu města Kolína. Byl patronem a porotcem fotografické soutěže pro žáky a studenty kolínských škol. Byl sběratelem fotografií. Byl tatínkem, manželem,"
uvedla na webu radnice.